Dřevo lahodí oku, ale hlavně je to spolehlivý parťák v kuchyni. Proč jsou dřevěná prkénka hygieničtější než plastová a jak se starat o dřevo, aby vydrželo každý váš kulinářský pokus? Čtěte v článku.
Proč mít dřevo v kuchyni?
Mimo to, že vypadá hezky, je hygienické. To platí hlavně u prkének. Na těch dřevěných se na rozdíl od plastových prkének nemnoží bakterie. Dřevo je dokonce úspěšně likviduje. A to není jen z naší hlavy, potvrzuje to i studie D. O. Clivera z Wisconsin University.
Dřevo je navíc přírodní a obnovitelný materiál, což z něj dělá sympatického parťáka do domácnosti, pokud vám aspoň trošku záleží na přírodě.
Jak čistit dřevo
Lehce znečištěné dřevo stačí otřít
Naše kávové servisy, mlýnky na sůl a pepř či držáky na nože ošetřujeme tvrdým voskovým olejem, který dřevo chrání před znečištěním a skvrnami. I když povrchová úprava poskytuje dobrou ochranu, dřevo zůstane dřevem = je dobré o něj pečovat šetrně a nevystavovat ho vodě, když to není nutné.
Zároveň se ale nestresujte, když si třeba podšálek polijete kávou. Jednoduše ho otřete vlhkým hadříkem a osušte.
Pokud na prkénku krájíte pečivo a jiné „suché“ potraviny, stačí smést drobky nebo ho jemně otřít.
Více znečištěné dřevo opláchněte vodou, případně použijte trochu prostředku na nádobí
S prkénky je to jiné. Krájíte na nich zeleninu, maso, ovoce – tady s jemným otíráním zkrátka nepochodíte. Nejlepší postup je, když:
- opláchnete prkénko teplou vodou,
- pokud je to třeba, přidáte trochu saponátu (hlavně v případě mastné skvrny),
- nebo na to jděte přírodní cestou a saponát vyměňte za ocet a citronovou šťávu (ocet navíc pomáhá zatočit s pachy od česneku a dalších potravin),
- pak prkénko osušte utěrkou (nechceme vás k ničemu nabádat, ale naše lněná utěrka je na to jako dělaná)
- a následně nechte prkénko volně proschnout (určitě ho ale nesušte na přímém slunci nebo na topení).
Myčka dřevo ničí aneb na co si dát pozor
Dřevo do myčky nepatří. Pod náporem dlouhého působení horké vody a mycích prostředků vyndáte dřevěné produkty akorát tak prohnuté nebo popraskané.
Čemu se ještě vyvarovat?
- Dřevěné produkty nedávejte do myčky,
- Na magnetický dřevěný držák nepokládejte mokré nože.
- Nenechávejte kuchyňská prkénka na mokré lince.
- Když je dřevo mokré, otřete jej. Čím dříve tím lépe.
Jak se starat o dřevo
Pokud dřevěným výrobkům věnujete péči, vrátí vám to dlouhou životností a krásným vzhledem.
Použijte olej nebo voskovou pastu
Především prkénka dostávají zabrat – přetřete je čas od času olejem, případně voskovou pastou. Stačí jednou měsíčně. Údržba dřeva po dlouhodobém používání může vypadat tak, že jej nejprve přebrousíte a až pak ošetříte. Tím obnovíte původní vzhled.
Teoreticky lze použít i běžný (kuchyňský) olej, ale pozor – po čase může žluknout a prkénko chytne aroma, které by vám neudělalo radost. Pokud tedy máte možnost, raději použijte olej určený k ošetření dřeva.
Ostatní produkty, jako třeba dřevěné podšálky, magnetické držáky nožů nebo snídaňově servisy, jsou ošetřené tvrdým voskovým olejem. Tady na rozdíl od krájecích prkének není třeba žádná extra péče. Stačí je udržovat čisté a v suchu.
Liší se péče o dřevo podle druhu dřeva?
Neliší, i přestože dřeviny mají různou odolnost a trvanlivost. My vyrábíme z dubu, protože je to časté dřevo v interiérech. Hezky si pak rozumí s ostatními doplňky v bytě. Dub je navíc tvrdý a odolný, takže něco vydrží.
Patina na dřevu je přirozená a sluší mu
Pokud jste vášnivý kuchař nebo kuchařka, prkénka přirozeně dostávají zabrat. Je to špatně? Nemyslíme si. Jde přece o funkční věc. Takže, ano – používáním ho poškrábete, dřevo po čase chytne patinu, ale to k tomu patří. I opotřebované dřevo má své kouzlo. Tak se tomu nebraňte a prkénka zkrátka bez okolků používejte. Od toho jsme je vyrobili.